אורנית ויטה

איך מצלמים ילדים זריזים שאוהבים להיות כל הזמן בתנועה?

״אמא נראה לך שתצליחי לתפוס אותי?״ זה בערך המשפט השני שגבע (הבן האמצעי שלי) אומר לי בכל סשן צילום איתו. אין ספק גבע מהיר, מהיר יותר מברק, עזבי ברק – מהפלאש! עבורו צילומים בטבע או בסטודיו זו חגיגה גדולה. עבורי –  לצלם אותו תמונה טובה כזו היא אתגר ואני ידועה כחובבת אתגרים גדולה:)

״אמא נראה לך שתצליחי לתפוס אותי?״ זה בערך המשפט השני שגבע (הבן האמצעי שלי) אומר לי בכל סשן צילום איתו. אין ספק גבע מהיר, מהיר יותר מברק, עזבי ברק – מהפלאש! עבורו צילומים בטבע או בסטודיו זו חגיגה גדולה. עבורי – לצלם אותו תמונה טובה כזו היא אתגר ואני ידועה כחובבת אתגרים גדולה 🙂

אני כבר יודעת שלשחד אותו לא מועיל – איך אני יודעת? ניסיתי! (ויותר מפעם אחת, אבל החרישי את העובדה). מה עוד אני יודעת? אני יודעת לנצל את כל הידע והניסיון שלי כצלמת מחול וספורט מוטורי ב 15 שנותיי הראשונות כצלמת, בכדי לתפוס אובייקטים בתנועה. האובייקט – גבע, התנועה – גם:)

הבנתי אותך, את רוצה כבר להגיע לתכלס׳ – לאיך עושים את זה? אבל רגע לפני, חשוב לי שתזכרי שצילום שיש בו תנועה דורש תרגול, כמעט כמו בכל תחום בחיים. ככל שתשפרי את המיומנות הזו, תצלמי עוד ועוד ככה תצליחי להשתכלל ביכולות ולצלם תמונות מיוחדות, מרהיבות, חווייתיות.

אז איך מצלמים ילדים מהירים? וזה לא משנה אם הם בני שנה או חמש, ילד בתנועה הוא ילד בתנועה, ומה שחשוב לזכור זה שאת מצלמת את הילד שלך, והוא תמיד, אבל תמיד יראה מושלם, בכל תמונה שתצלמי. בואי נפשיל שרוולים ונבין איך מצלמים תמונה חדה, ברורה ואם הוא ביום נפלא, יהיה גם חיוך כובש (ממש כמו בתמונה של המאמר, רגע לפני שצעק ״נראה אם תתפסי אותי״)

הטריק הראשון – סבלנות

למה סבלנות? כי ילדים דורשים סבלנות; בקניות בסופר, בהמתנה בתור, בבית בדיוק כשחזרת מיום עבודה מתיש (להמשיך?). אבל הסבלנות שאני מדברת עליה היא סבלנות מסוג אחר, סבלנות ללכוד את הרגע. תדמייני את התמונה הבאה, את בסוואנה, מחכה לראות את האריה הלבן הכל כך מיוחד שדיבר עליו שעות המדריך, הוא מפציע לרגע מהמאורה שלו, יש לך שבריר שניה לצלם אותו והופ הוא חוזר לרביצה שלו. במקרה שלנו הילד המהיר שלך עצר לרגע מהתנועה שלו, כי מה לעשות? גם ילדים מהירים צריכים מנוחה. כשהוא נח את נכנסת לפעולה ו מ ק ל י ק ה!

הטריק השני – הסחת דעת

אוקיי, בואי נפתח את זה. מיומנות הסחת דעת היא טריק אימהי ידוע, אנחנו אלופות בהסחת דעת בכדי לגנוב רגע של קפה, או שיחה עם חברה. אז בואי ניקח את המיומנות הזו, ונשכלל אותה. אנחנו נכנסות כאן לקסם הסחות הדעת; הוא עסוק בלהתרוצץ, את לרגע קוראת בשם שלו ו מ ק ל י ק ה! השם לא עזר? זה הזמן להתחבר לאדם הקדמוני שבך ולהתחיל להשמיע קולות קדומים, שבצורת פלא גורמת להם לצחוק, כן, כן לצחוק. הוא צוחק, את? נכון! מ ק ל י ק ה!!!

הטריק השלישי – צילום ברצף

צילום ברצף – על רגל אחת, הוא בעצם צילום של מספר תמונות ברצף, כך למשל צלמי ספורט מצליחים להשיג את תמונת הניצחון שלהם לעמוד הראשון בכתבה. מתוך שלל תמונות ״נחמדות״ ישנה אחת כזו שבולטת (מבט, הבעה, תנועה) שגורמת לתמונה הזו לבלוט מעל לשאר. את בטח ממלמלת לעצמך, ובצדק, איך אני מצליחה לעשות זאת בסמארטפון. ובכן, ישנן כמה שיטות, הפשוטה מבינהן היא לצלם תמונת תנועה – שזה אומר בעצם שהמצלמה מצלמת לכאורה סרטון קצר בן 2 שניות, אבל הוא מאגד בתוכו רצף של תמונות, מתוכן את יכולה לבחור את האחת שלך. לאייפוניסטיות שמבינכן אפשר למשוך את הצלמית (העיגול עליו את לוחצת לצלם תמונה) שמאלה, ולא לשחרר כך בעצם את מצלמת מספר תמונות ברצף. מבין כל התמונות הללו תצליחי בוודאות לבחור 2/3 ברורות, חדות ולשמור אותן זכרון לדורות, ולפדח אותו מול הכלה העתידית (תזכרי מי לימדה אותך את זה).

עכשיו אחרי שחשפתי בפניך שלושה טריקים מנצחים, לצילום ילדים מהירים, תכתבי לי – באיזה טריק את הולכת להשתמש?

זכרי, אין ילד מהיר שלא אוהב להצטלם הוא פשוט אוהב לאתגר ואני אוהבת אתגרים:)

נ.ב. אם אחרי הטיפים עדיין החלטת שאת משאירה לי את התיעוד המהיר, השאירי פרטים ואחזור אליך לשריין יום צילומים חווייתי במיוחד, שאותך ישאיר רעננה, ולי ייתן סיפוק מעוד הצלחה.

להשארת פרטים ויצירת קשר

דילוג לתוכן